Metalo laužo rūšys

Mūsų aplinkoje sutinkama daug įvairių metalų. Tai yra cheminiai elementai, arba tų elementų junginiai. Tačiau čia paminėsime tik tuos, kurie dažniausiai superkami juodųjų bei spalvotųjų metalų supirkimo aikštelėse.

 

JUODIEJI METALAI

Juodojo metalo laužas / plienas / ketus / geležis (Fe)

Buityje, statyboje, pramonėje, gamyboje. Beveik visur sutinkamas metalas. Pvz. vamzdis, veržliaraktis, radiatorius, katilas, armatūra, dauguma autotransporto sudedamųjų dalių, metalinė tvora, metalinio šiltnamio karkasas, metaliniai garažo vartai ir panašūs daiktai.

Kaip atskirti? Jei paviršius nėra apsaugotas (pavyzdžiui dažais), veikiamas aplinkos greitai keičia spalvą – rūdija.

Juodojo metalo laužas

Metalo laužo supirktuvėse dažniausiai skirstomas į dvi kategorijas: storis iki 3 milimetrų (skarda) ir virš 3 milimetrų (stambus).

Nerūdijantis plienas

Metalo lydinys taip vadinamas dėl savo atsparumo aplinkos poveikiui. Priklausomai nuo sudėtyje esančio nikelio (Ni) kiekio priklauso ir šio lydinio kaina. Dėl didelio atsparumo aplinkos poveikiui (nevyksta cheminės reakcijos veikiant daugumai medžiagų), daugiausiai naudojamas maisto pramonėje.

Kaip atskirti? Nerūdija, netraukia magnetas, nekeičia spalvos.

 

SPALVOTIEJI METALAI

Aliuminis (Al)

Lengvas, šviesus, minkštas metalas. Pakankamai atsparus aplinkos poveikiui. Puikus šilumos laidininkas. Dėl savo savybių plačiai naudojamas automobilių pramonėje: ratlankiai, variklio detalės, automobilio pakabos elementai. Plačiai sutinkamas buityje: Indai, talpos, stogų dangos, kampuočiai, vamzdeliai, lakštai.

Pagal lydinio sudedamąsias dalis, aliuminio laužas metalo supirktuvėse skirstomas į:

  1. Aliuminiai ratlankiai.

  2. Automobilio variklio detalės.

  3. Aliuminis naudojamas maisto pramonėje (bidonai, maistinės cisternos).
  4. Aliuminis naudojamas elektros grandinėse (elektros laidai, sujungimai – superkama tik iš juridinių asmenų).
  5. Kitas aliuminio laužas (vamzdeliai, lakštai, kampuočiai, šaukštai).

  6. Cinkas (Zn) – metalų mišinys, kuriame dominuoja cinkas (automobilinis karbiuratorius, lygintuvo padas).
  7. Magnis (Mg) – metalų mišinys, kuriame dominuoja magnis (Automobilių pavarų dėžių korpusai).
  8. Skardinės – maisto pakuotės atliekos.
  9. Aliuminiai automobiliniai radiatoriai.

Varis (Cu)

Raudoną atspalvį turintis metalas. Geras elektros laidininkas, todėl daugiausia naudojamas elektros perdavime. Varis randamas automobilio elektros perdavimo grandinėje, elektros variklių, starterių, generatorių apvijos. Naudojamas šildymo bei šaldymo agregatuose ( kondicionierių vamzdeliai, automobilių ar kitų mechanizmų radiatoriai). Taip pat gali būti senoviniai virduliai, puodai.

Žalvaris

Tai yra vario (Cu) ir cinko (Zn) lydinys. Geltoną atspalvį turintis metalas. Buityje dažniausiai sutinkamas vandentiekio sistemoje: kranai, ventiliai, vamzdžiai, kaitinimo elementai. Pramonėje naudojamas įvorėms, dantračiams, aušinimo sistemų sudedamosioms dalims.

Bronza

Tai yra vario (Cu) ir alavo (Sn) lydynys. Taip pat gali būti cinko (Zn) ar švino (Pb). Spalva tokia pati kaip ir žalvario – geltona.

Švinas (Pb)

Sunkus, minkštas, žemos lydymosi temperatūros metalas. Tai pagrindinė automobilinių akumuliatorių sudedamoji dalis. Taip pat švinas naudojamas žvejyboje, ratų balansavime, kabelio apsauginiuose sluoksniuose.

Įvairių metalinių ir ne metalinių dalių turintys mechanizmai / įrengimai

Kaip ir švino akumuliatoriai, daug supirktuvėse superkamų metalų būna su ne metalinėmis priemaišomis. Be švino akumuliatorių pirmiausia reikėtų paminėti automobilius. Automobiliai turi daugelį aukščiau paminėtų metalo rūšių. Taip pat automobiliai turi ir medžiagų su neigiama verte. Ką tai reiškia? Supirktuvė turi sutvarkyti netinkamas perdirbimui medžiagas: sėdynių apmušalai, apdailos elementai, padangos, stiklai bei kitos ne metalinės dalys. Mūsų kainininke yra pateikiama kaina už viso automobilio svorį. Jei automobilis nėra pilnos komplektacijos, reikia skaičiuoti individualiai.

Supirkėjai dažniausiai superka ir perdirbimui tinkamus, buityje ar gamyboje susidėvėjusius mechanizmus, kurie savyje turi skirtingų metalų. Tokie, dažniausiai pasitaikantys, pavyzdžiai galėtų būti: elektros varikliai, šaldytuvų varikliai, automobiliniai varikliai, pavarų dėžės, starteriai, generatoriai, automobiliniai instaliacijos laidai.